“Μαθαίνουμε στο Σπίτι” – ΕΡΤ2

Στο πλαίσιο του νέου εγχειρήματος για εξ αποστάσεως εκπαίδευση/διδασκαλία, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (Αρ.Πρωτ.43037/ΓΔ4/03-04-020/ΥΠΑΙΘ) προχώρησε στη διαδικασία της Σύγχρονης και Ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και διδασκαλίας, αξιοποιώντας παράλληλα και την Εκπαιδευτική Τηλεόραση η οποία αποτελεί ένα από τα πιο δυναμικά μέσα μαζικής επικοινωνίας.

Ολοκληρώνοντας το πλέγμα δράσεων αναφορικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση/διδασκαλία, από τη Δευτέρα, 30/3/2020 και καθημερινά στις 10 π.μ. από τη συχνότητα της ΕΡΤ2, οι μαθητές/τριες του Δημοτικού έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων τηλεκπαίδευσης, τα οποία σύντομα θα είναι προσβάσιμα και στους/στις μαθητές/τριες με προβλήματα ακοής.

Επισημαίνεται ότι το πρόγραμμα της εκπομπής «Μαθαίνουμε στο σπίτι» αναρτάται καθημερινά στους ιστοτόπους:

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Το Blog της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ2

Οι εκπομπές, μετά την προβολή τους, διατίθενται ανά τάξη «κατ’ απαίτηση» (on demand) στη διεύθυνση: https://webtv.ert.gr/shows/mathainoume-sto-spiti/.